Historie kina

Historie kina Horšovský Týn

Velká budova stojící nedaleko náměstí na břehu Radbuzy nebyla od samého počátku určena pro kulturní účely. Původní stavba z roku 1596 sloužila jako městský pivovar až do roku 1898. Poté byla budova adaptována na městský chudobinec a poskytovala nouzové bydlení občanům až do roku 1940, kdy byl objekt přestavěn na víceúčelovou městskou halu se stálým promítáním kina. Slavnostně byla městská hala otevřena v květnu 1942. V polovině 50. let minulého století byl sál stupňovitě upraven a sloužil převážně jako kinosál. V roce 1957 proběhlo slavnostní znovuotevření po rekonstrukci.

Dalším technickým vylepšením bylo širokoúhlé promítání. Dle zápisu v pamětní knize města se událost znovuotevření uskutečnila 15. dubna 1961. Následná rekonstrukce kinosálu byla tou nejdelší a vlekla se celá osmdesátá léta. Sál byl kompletně přestavěn a rozšířeno bylo jeviště. V přístavbě získal zázemí i místní divadelní soubor. V roce 1991 se konečně otevřely dveře kina a několika vyprodanými představeními komedie Slunce, seno, erotika zahájilo úspěšnou činnost. Díky velkému jevišti a modernímu scénickému technickému vybavení slouží kinosál i k divadelním a koncertním představením.

Dalším zásadním počinem v historii horšovskotýnského kina byla digitalizace promítacího zařízení v roce 2012. S rozmachem digitálního formátu začalo klasických 35mm kopií ubývat. Výrazně se snížila návštěvnost, na uvedení premiérových filmů se čekalo několik měsíců. Hrozil zánik kina. Díky kladnému postoji většiny zastupitelů podpořit zachování provozu kina v našem kulturním městě došlo k realizaci digitalizace, včetně instalace nové technologie 3D a prostorového zvuku Dolby stereo. Naše kino tak bylo prvním na okrese, které díky nové moderní technologii nabídlo divákům i filmy v premiérových dnech. Návštěvnost několikanásobně vzrostla a cestu do našeho kina si našli i „přespolní“. Proměnou prošly i prostory vestibulu. 20. července 2012 se po pouhých třiceti dnech otevřelo kino veřejnosti a prvním filmem digitálně promítaným byl Avatar.

V době uzavření kina kvůli covidu v roce 2021 se využil čas k dalším rekonstrukcím, a to opravě sociálního zařízení. Novou vlnou modernizace, kterou si žádali především diváci a také technický stav, byla výměna sedaček. Červené čalouněné sedačky nám sloužily více než třicet let. Opět díky kladnému rozhodnutí a finanční podpoře vedení města ve výši 3 mil korun se mohl uskutečnit další projekt modernizace, výměna sedaček, podlahové krytiny a rekonstrukce schodišťových světel. Dotaci poskytl i Státní fond kinematografie ve výši 400 tis Kč.

Naše kino vyniká nejen skvělou akustikou, kterou oceňují odborníci a umělci, ale také příjemnou atmosférou, kterou chválí návštěvníci. K tomu je nyní přidanou hodnotou i komfortní a pohodlné posezení.

 Těšíme se na Vaši návštěvu.

Za MKZ Horšovský Týn

Leona Císlerová